U prostorijama Medžlisa Islamske zajednice (MIZ) Modriča 23. novembra 2024. godine održan je seminar za mlade iz medžlisa Odžak i Modriča o temi “Kvalifikacija i definiranje djela motiviranih mržnjom”.
Seminar je organizovala Uprava za vanjske poslove i dijasporu Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, u saradnji s Muftijstvom tuzlanskim i MIZ Modriča.
Glavni imam MIZ Modriča, Redžo-ef. Mehanović, u uvodnom obraćanju naglasio je važnost edukacije mladih o temi mržnje i diskriminacije, ističući da su učenici nerijetko izloženi govorima i djelima motiviranim mržnjom u školama i drugim okruženjima.
Zahvalio je organizatorima i Upravi Rijaseta na prepoznavanju ove potrebe i realizaciji seminara.
Seminar je moderirala mr. Medina Mehmedović-Mulalić, voditeljica Odjela za saradnju sa državnim institucijama i nevladinim organizacijama u Upravi za vanjske poslove i dijasporu Rijaseta Islamske zajednice, koja je istakla da je cilj ove edukacije osnažiti mlade u entitetu RS kako bi prepoznali djela i govor mržnje te adekvatno reagovali u zaštiti svojih osnovnih prava, integriteta i dostojanstva.
Posebno je zahvalila Misiji OSCE-a u Bosni i Hercegovini na podršci, dodajući da je seminar okupio više od 40 učesnika i da postoji spremnost za nastavak edukacija u drugim mjestima.
Prvi dio seminara uključivao je predavanja Halise Skopljak, vršilac dužnosti sekcije za vladavinu prava Misije OSCE-a u BiH, koja je govorila o pravnom okviru za borbu protiv krivičnih djela motiviranih mržnjom u BiH, te podijelila iskustva OSCE-a u procesuiranju ovakvih incidenata.
Mladi su informisani o klasifikaciji djela motiviranih mržnjom i načinima na koje mogu reagovati kako bi zaštitili svoja prava.
U drugom dijelu seminara, dr. Mensur Husić, rukovodilac Službe za vjerske poslove i obrazovanje Muftijstva tuzlanskog, održao je predavanje o temi “Islamofobija”. On je analizirao uzroke i pojavu islamofobije te naglasio važnost ispravnog razumijevanja i prakticiranja islama, posebno u multikulturalnim društvima poput Bosne i Hercegovine, koja ima bogatu tradiciju suživota s različitim zajednicama.
Seminar je završen otvorenom diskusijom, tokom koje su učesnici iznosili vlastita iskustva i pokazali veliko interesovanje za dalji rad na ovoj temi. Zaključci iz diskusije poslužiće kao smjernice za buduće aktivnosti u borbi protiv diskriminacije i govora mržnje.