Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli, u ponedjeljak 20.01.2025. godine održana je javna odbrana doktorskog rada direktora Behram-begove medrese mr. Admira Muratovića pod naslovom Povijesnokontrastivna jezička analiza orijentalizama u Hikjmetu (1929-1936) i Hikmetu (1993-2001). Dr. Muratović je disertaciju branio pred Komisijom u sastavu: dr. sc. Amira Turbić Hadžagić, dr. sc. Sead Nazibegović (mentor) i dr. sc. Marijana Nikolić.
– Kombinirajući poznate naučne metode, u skladu s definisanim ciljevima i zadacima istraživanja, u radu smo, između ostalog, izvršili etimološku analizu riječi hik(j)met i drugih riječi deriviranih iz istoga korijena, istražili razloge pokretanja Hikjmeta te prikazali njegove sadržajne razlike u odnosu na Hikmet, istražili historijski, kulturološki, didaktički i vjerski značaj Hik(j)meta, istražili razvoj kontrastivnih proučavanja jezika, mjesto kontrastivne analize u savremenom proučavanju jezika, dijahronijski i sinhronijski pristup proučavanju jezika te rasvijetlili uzroke i vrste jezičke raznolikosti na bosanskome području, uradili analizu orijentalizama u Hik(j)metu na leksičkom, (stilsko-)semantičkom, fonološkom, morfo(no)loškom i sintaksičkom nivou, prikazali lekseme ekscerpirane iz korpusa koje nisu zabilježene u našim rječnicima, a koje bi mogle doprinijeti bogaćenju ukupne leksike bosanskog jezika te ukazali na ortografska rješenja za bilježenje orijentalne leksike u Hik(j)metu – kazao je dr. Muratović.
Rezultati istraživanja trebalo bi da dobrano posluže budućim leksikografima te ekspertima koji rade na definisanju ortografskih normi leksema stranoga porijekla.
– Konkretno aktuelnim pravopisnim normiranjima (preporukama ili propisima) leksema orijentalnoga porijekla u bosanskome jeziku, ali i da budu poticaj svim budućim istraživačima za obavezna konsultovanja ovakvih periodičnih publikacija prilikom tretiranja leksema orijentalnoga porijekla, na bilo kojem jezičkom nivou. U vezi s navedenim, naše istraživanje trebalo bi da dadne znatan doprinos bosnistici, ali i bosanskoj orijentalistici – rekao je dr. Muratović.
Admir (Rešid) Muratović rođen je u Skoplju 1982. godine. Osnovnu školu završio je u Brčkom 1996. te Behram-begovu medresu u Tuzli 2000. godine. Iste godine upisuje se na Odsjek za orijentalnu filologiju (arapski jezik i književnost – turski jezik i književnost) na Filozofskom fakultetu u Sarajevu koji je, izuzetnim uspjehom, završio 2005. godine. Za vrijeme studija više puta je boravio u Egiptu i Turskoj radi specijalizacije arapskog i turskog jezika.
Na Filozofskom fakultetu u Tuzli 2012. godine odbranio je magistarski rad o temi „Jezičke karakteristike mevluda hafiza Saliha Gaševića“ i time je stekao zvanje magistra humanističkih nauka iz oblasti lingvistike.
Prevodilac je i koprevodilac brojnih radova i nekoliko knjiga s turskog i arapskog jezika. Od 2005. godine zaposlen je u Behram-begovoj medresi kao profesor arapskog jezika. Godinu dana radio je i u Gimnaziji „Ismet Mujezinović“ kao profesor turskog jezika. Više puta je imenovan za stručnog savjetnika za arapski i turski jezik pri Pedagoškom zavodu Tuzlanskog kantona.
Učesnik je mnogih seminara, tribina i konferencija organiziranih u cilju dopunjavanja znanja i vještina namijenjenih profesorima jezika. Od 2013. do 2017. obavljao je dužnost koordinatora učeničkog lista “Misak”, a od 2024. godine obavlja dužnost izvršnog urednika časopisa “Hikmet”.
Od 2017. do 2025. godine obavljao je funkciju direktora JU Specijalna biblioteka „Behram-beg“ u Tuzli. Za direktora Behram-begove medrese u Tuzli imenovan je u januaru 2025. godine. Oženjen je i otac je dvoje djece.