Razvoj Tuzle u 16. stoljeću bio je snažno obilježen djelovanjem Gazi Turali-bega, koji je svojim vakufom postavio temelje urbanog i ekonomskog napretka grada.

Zahvaljujući njegovoj viziji i dobrom upravljanju, Tuzla je postala značajno administrativno središte u Osmanskom Carstvu.

Vakufnama Gazi Turali-bega, sačinjena 15. februara 1572. godine, jedan je od rijetkih sačuvanih dokumenata te vrste u Bosni i Hercegovini.

Ovim vakufom uvakufio je džamiju, han, hamam, brojne dućane, izvore slane vode i velike površine zemljišta.

Nažalost, veći dio tog vakufa je nacionalizovan u drugoj polovini 20. stoljeća. Datum potpisivanja vakufname obilježava se kao Dan Medžlisa Islamske zajednice Tuzla.

– Ove godine, kao i ranijih, program obilježavanja Dana Medžlisa Islamske zajednice Tuzla obuhvata niz različitih aktivnosti. Program će se realizovati od ove sedmice pa do kraja februara, a u taj period smjestile su se raznolike aktivnosti od svečane sjednice Izvršnog odbora Medžlisa, mevludske svečanosti u Gazi Turali-begovoj džamiji, dodjele Gazi Turali-begove plakete, posjete hatiba Muftijstva banjalučkog, na čelu s muftijom banjalučkim Ismail-ef. Smajlovićem. U tuzlanskim džamijama će biti kazivana hutba o vakufu, a program će biti upotpunjen i promocijama knjiga. I ove godine će biti upriličen niz prijema, susreta kao i radionice u mektebima i na časovima islamske vjeronauke te sportske aktivnosti – kaže za Preporod.info glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Tuzla hafiz Ahmed Huskanović.

Neizostavne aktivnosti ovog programa su darivanje knjiga tuzlanskim školama te svečano potpisivanje ugovora sa stipendistima Medžlisovog Fonda za stipendiranje učenika i studenata. Knjige će se ove godine darovati osnovnim škola „Brčanska Malta“ i „Bukinje“, a bit će podjeljene 33 stipendije.

Učešće u realizaciji programa, govori glavni imam Huskanović, uzet će uposlenici Medžlisa Tuzla, tuzlanski imami, Aktiv vjeroučitelja, kao i polaznici mekteba i učenici tuzlanskih škola. Neke od aktvinosti će se realizovati u saradnji s institucijama na području Tuzle.

Sjećanje na dane njegovog života, hajrate i vakufnamu Gazi Turali-bega koji je obogatio Tuzlu i Tuzlake, te unaprijedio i urbanizirao njeno gradsko jezgro, neki su od načina da se promoviše zajedništvo i vjerske vrijednosti.

– Danas kada su, također, naše džematlije često primjer pomaganja i dobročinstva spram drugih, svjedočimo značaju dobročinstva, legata, vakufa za svoje komšije i sugrađane, kao i naselja i gradove u kojima živimo. Uzimajući od ovoga svijeta materijalna, ali i nematerijalna bogatstva i stavljajući ista na raspolaganje i korištenje našoj društvenoj zajednici pa i poslije našeg ovozemnog života, ostavlja traga i glasa za svakog od nas pojedinačno, baš kao što je to činio i Gazi Turali-beg koji je od Tuzle u 16. stoljeću napravio centralno administrativno mjesto, što se zadržalo do danas – ističe hafiz Huskanović.

U našem gradu, podsjeća hafiz Huskanović, Gazi Turali-beg sagradio je džamiju, mekteb, han, hamam, vodovod i 38 dućana. Sve to je uvakufio zajedno s jednom četvrtinom slane vode tadašnjeg rudnika soli i velikim brojem zemljišnih parcela. Pored toga, 300.000 srebrenih dirhema dao je, između ostalih svrha, i za poticaj trgovine i poduzetništva.

– Dokument koji nas danas podsjeća na znamenitog Gazi Turali-bega jeste njegova vakufnama, sačuvani pisani trag iz 16. stoljeća u Tuzli, i njegovi hajrati koji su ostavili trag o njemu do ovog vremena u kojem mi živimo i čuvamo glas o jednom od najvećih vakifa ovog dijela Bosne i Hercegovine – kaže na kraju hafiz Huskanović.

(Alem Dedić/Preporod.info)