U nedjelju je u zaseoku Muškići, mjestu Cerska, proučena tradicionalna Šehidska dova u znak sjećanja na šehide Muškića i žrtve genocida u Srebrenici. Ova svečanost okupila je lokalno stanovništvo, povratnike, te članove porodica šehida i žrtava, koji su došli odati počast onima koji su položili svoje živote za slobodu i mir. Imam lokalne džamije u Cerskoj Muamer Jusupović istakao je značaj ove dove:

– Na ovaj način želimo da odamo počast svim šehidima Muškića. Važno nam je sjećanje na period rata radi novih generacija koje treba da znaju i da nauče šta smo preživjeli na ovim prostorima. Tokom perioda agresije na Bosnu i Hercegovinu, Cerska je bila simbol otpora. Gotovo 12 mjeseci ovo mjesto je odolijevalo stalnim napadima takozvane Vojske Republike Srpske i raznih paravojnih formacija. Cerani su, potpuno okruženi i odsječeni, uspješno zaustavili tri ofanzive neprijatelja. Tek nakon četvrte, koja je trajala skoro dva mjeseca, Cerska je pala pod neprijateljsku kontrolu.

Nakon pada Srebrenice 1995. godine, brojni zločini nad Bošnjacima su počinjeni u okolini Cerske. Mnogi Bošnjaci su se tada pokušavali probiti prema Tuzli, koja je bila najveća slobodna teritorija u tom periodu. Prije rata, Cerska je u cjelosti pripadala opštini Vlasenica. Nakon Dejtonskog sporazuma, jedan njen dio pripao je novoformiranoj opštini Milići. Ovaj administrativni preustroj dodatno je zakomplikovao povratak i obnovu zajednice. Danas u Cerskoj živi oko 70 porodica, među kojima je oko 50 maloljetne djece. Većina povratnika nema stalno zaposlenje te se uglavnom bave zemljoradnjom i stočarstvom. Uprkos svim poteškoćama, stanovnici Cerske ostaju vezani za svoje ognjište, čuvajući tradiciju i sjećanje na svoje pretke.

Šehidska dova nije samo vjerski obred već i čin kolektivnog sjećanja i podsjećanja na strahote rata koje ne smiju biti zaboravljene, kazao je Jusupović.