U četvrtak, 10. jula na Trgu slobode upriličen je centralni program ovogodišnje manifestacije „Sjećanje na genocid u Srebrenici“.

Ovaj događaj se organizuje, već nekoliko godina unazad, dan uoči kolektivne dženaze i komemoracije u Potočarima. Program je bio sačinjen od poetskih, dramskih, dokumentarnih i dokumentarno igranih cjelina, prožetih duhovnim i drugim primjerenim sadržajima. Ovim događajem se želi odati počast žrtvama, te podsjetiti na historijske činjenice vezane za genocid u Srebrenici.

Učesnici programa su kroz ovaj performans objedinili poetske, muzičke, dokumentarne i narativne segmente u jedan kolektivni emotivni čin prisjećanja, odavanja počasti, introspekcije i postavljanja pitanja o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.

Scenarij je sadržavao poeziju autorice Emine Begić i autora Mehmeda Meše Delića, a dokumentaristički segmenti preuzeti su iz istraživačkih i novinarskih tekstova autora mr. Hikmeta Karčića, novinara Mladena Obrenovića, Avde Huseinovića (dokumentarni film “Naslovna strana genocida”), te iz tekstova koji su objavljeni na stranici Memorijalnog centra Potočari – Srebrenica.

Glumačke dionice izvele su glumice: Remira Osmanović, Jasmina Dedić Ibrić, Melisa Smajić i Sadika Avdić. Vokalne izvedbe su izveli: Muhamed Gagulić, hor Medžlisa Tuzla „Gazi Turali-beg“, hor Osnovne škole “Pazar” Tuzla, te tuzlanski vokalni ansambl “Iskre”.

Dizajn tona i svjetla radio je producent Nermin Brković, a scenario i režiju potpisuje Ermin Avdić. Voditelji programa bili su Esmir Hasanović i Emina Muratović.

Medžlis Islamske zajednice Tuzla već sedam godina zaredom organizuje program sjećanja na počinjeni genocid nad Bošnjacima. Posljednje dvije godine program organizuje u saradnji sa JU Bosanskim kulturnim centrom TK, Institutom za društvena i religijska istraživanja, JU Specijalnom bibliotekom „Behram-beg“, Behram-begovom medresom, Narodnim pozorištem Tuzla, BZK Preporod, Centrom za kulturu Tuzla, Centrom za multidisciplinarna istraživanja i neformalnom grupom građana „8372 za Srebrenicu“.

I ove, kao i ranijih godina, podršku u organizaciji manifestacije dali su Muftijstvo tuzlansko i Grad Tuzla.

Centralnom programu na Trgu slobode prethodila je mirna šetnja „8372 za Srebrenicu”. Nekoliko stotina učesnika šetnje je pješačilo 8372 metra, simobolično jedan metar za svaku žrtvu genocida. Šetnja je krenula ispred BKC-a a završena je na Trgu slobode.