Iz štampe je izašao novi broj Magazina za ženu i porodicu „Bosanska Sumejja“.
Doprinoseći kulturi sjećanja i ovaj broj „Bosanske Sumejje“, 72. po redu, otvara autentično svjedočenje jedne od mnogobrojnih žena s područja Srebrenice koje su u posljednjem Genocidu izgubile svoje najvoljenije.
U redovnoj rubrici Putokazi, Merzija Kasumović podsjeća na važnost ljubavi prema ehli-bejtu, ističući kako su upravo ljubav i poštovanje prema ehli-bejtu oduvijek zauzimali značajno mjesto u bošnjačkoj tradiciji.
Prilozi o časnom Kur'anu redovno su bogaćenje „Bosanske Sumejje“. U ovom broju dr. Sead Seljubac nastavlja sa tefsirom, započevši s tumačenjem sure En-Nedžm, a hfz. Zubejda Gobeljić govori o Kur'anu kao univerzalnom lijeku.
Vodeći se Poslanikovim, sallallahu alejhi ve sellem, hadisom „Najbolji među vama su oni koji su najbolji prema svojim ženama“, Azra Hasanović u temi broja promišlja historijski hod muslimanki u Bosni i Hercegovini, zadubljujući se naročito u savremeni status Bošnjakinja u okrilju obrazovnog sistema, ali i u okviru institucija braka i porodice.
U vrlo inspirativnom intervju pod naslovom Jezik kao Božiji dar, Meliha Terzić vodila je razgovor s profesoricom Filozofskog fakulteta u Tuzli, prof. dr. Amirom Turbić-Hadžagić o bosanskom jeziku i velikanima koji su ostavili naizbrisiv trag u akademskom proučavanju i standardiziranju bosanskog jezika.
Jezikom i književnošću bavile su se i druge autorice u ovom broju „Bosanske Sumejje“. Emina Hatunić u svom tekstu Razroka čitanja promišlja naš odnos prema velikanu bošnjačke književnosti Musi Ćazimu Ćatiću, a Deksida Delić nas u tekstu Poetika pričanja epskog pjevača Avde Međedovića podsjeća na jedinstveni opus našeg pomalo zaboravljenog epskog pjesnika. Mukelefa Behaderović nastavljajući s rubrikom žene u bošnjačkoj književnosti, predstavlja spisateljicu Nerminu Kurspahić. U svjetlu pisane riječi u ovom broju je i zanimljiva anketa o čitalačkim navikama saradnica i čitateljica „Bosanske Sumejje“.
„Bosanska Sumejja“ kao i obično predstavlja čitav niz inspirativnih žena kako onih iz prošlosti, tako i onih koje uspješno djeluju danas, među nama. U rubrici blagoslovljene građevine, Azra Hasanović donosi priču o jemenskoj kraljici Arvi i džamiji koju je izgradila prije mnogo stoljeća, kao i Bilkis Edhi koja je uz svoga muža Abdul Setara nepravila humanitarno čudo u savremenom Pakistanu. Merjema Đulović je razgovarala s Jasminom Smajić-Šupuk, socijalnom radnicom i stručnjakinjom za socijalno poduzetništvo u Ljubljani, o ulozi socijalnog poduzetništva u osiguravanju održivih radnih mjesta i društvenih promjena.
Naša tradicija i baština spadaju u temeljne teme kojima se bavi „Bosanska Sumejja“, a u ovom broju Meliha Terzić, otvarajući knjigu Naši vjerski običaji, autora Envera Mulahalilovića, izdvaja običaje vezane za period djetinjstva. Amina Đulović je pisala o pet stotina godina Hadži-Iskender džamije u Gornjoj Tuzli.
Maksida Agić-Skrobo istraživala je važnost društvene interakcije i druženja u trećoj životnoj dobi, a o mlađim naraštajima pisala je Edina Đedović otkrivajući faktore koji potiču razvoj nasilničkog ponašanja kod djece. U rubrici Mladi mladima svojim tekstom A dadosmo mu mudrost još dok je dječak bio, Zulejha Omerbašić nadnijela se nad kur'anski tekst otkrivajući one dijelove posebno relevantne za mlade ljude.
Najmlađi čitaoci „Bosanske Sumejje“, svakako mogu izravno uživati u posebno za njih pripremljenim prilozima u podlistku „Ammar“.
Ovi i drugi sadržaji novog broja Magazina za ženu i porodicu „Bosanska Sumejja“ dostupni su u štampanom i digitalnom formatu. Informacije o pretplati na jedini magazina za ženu i porodicu u našoj zemlji moguće je pronaći na stranici bosanskasumejja.com (Klub prijatelja).