U organizaciji Uprave za obrazovanje i nauku Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini danas je u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu počelo dvodnevno savjetovanje o reformi sistema visokog obrazovanja Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.

Ovo savjetovanje upriličeno je u prisustvu reisul-uleme Husein-ef. Kavazovića, koji je ovom prilikom kazao da kriza muslimanskog svijeta, na globalnom planu, svoje najdublje korijene ima u višestoljetnoj krizi u kojoj se nalazi obrazovni sistem tog svijeta.

– Teološka misao muslimanskog svijeta svoju vitalnost i dinamičnost može zadobiti samo u odnosu prema principu kretanja, promjena i izazova kroz koje prolazimo i pred kojima se nalazimo.

U tom pogledu najveći izazov pred kojim se nalazi Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini jeste pitanje kvalitetnog obrazovanja imama i vjeroučitelja u našim džematima, odnosno pitanje adekvatnog modela stručnog i visokog teološkog obrazovanja imama kao najvažnijih nosilaca temeljne misije Islamske zajednice – kazao je reisul-ulema.

Između ostalog, reisul-ulema je ukazao na potrebu izmjena u teološkom studijskom programu, “s kojima ćemo makar u neznatnoj mjeri prenijeti težište na teološko-filozofska područja i na naš bosanski povijesni horizont, na naš evropski društveni i civilizacijski kontekst, na naše bošnjačko teološko i kulturno iskustvo modernosti i savremenosti”.

– Naš teološki studij mora se temeljiti na kritičkom i hermeneutičkom dijalogu između tradicije i savremenosti. Tradicijom se ne možemo baviti okrenuti prema budućnosti natraške. Uostalom, do tradicije se ne dospijeva imitacijom – naglasio je reisul-ulema.

Dodao je da su u razmatranjima, sagledavanjima, analizama i savjetovanjima u pogledu sistema visokog obrazovanja, odnosno potreba i mogućnosti za njegovo unapređenje, artikulirana tri segmenta: reforma obrazovanja imama, dalja integracija, odnosno povezivanje fakulteta i izmjene u Nastavnom planu i programu teološkog programa na Fakultetu islamskih nauka.

– Vjerujem da ćemo napraviti značajne iskorake u pogledu unapređenja našeg sistema visokog obrazovanja – poručio je reisul-ulema Husein-ef. Kavazović.

Direktor Uprave za obrazovanje i nauku prof. dr. Dževad Hodžić objasnio je da se savjetovanje odvija u tri radne grupe, koje su posvećene artikuliranju spomenuta tri segmenta.

– Što se tiče prve radne grupe, treba da naglasim da očekujemo da će donijeti preporuke koje će biti u skladu s dva važna dokumenta koja je Rijaset nedavno usvojio – Standard zanimanja i Standard kvalifikacija. U drugoj radnoj grupi ćemo vjerovatno imati najznačajniju preporuku, a to je da ćemo od 2026/27. akademske godine imati jedinstveni zajednički studij Vjeronauke na naša tri fakulteta u Bosni i Hercegovini, a u početku ćemo možda značajniju kvotu dodjeljivati fakultetu u Bihaću, kako bismo u nekoj mjeri pomogli dalji njegov razvoj. Sve tri radne grupe će donijeti samo preporuke koje će za Rijaset i Vijeće muftija biti veoma značajne, ali nisu konačne – objasnio je direktor Hodžić.

Dakle, na osnovu preporuka će Rijaset Islamske zajednice i Vijeće muftija iz svojih ustavnih nadležnosti donijeti odluke, koje će potom Uprava za obrazovanje i nauku, i druge uprave onoliko koliko ih se bude ticalo, i fakulteti trebati implementirati.

Prof. dr. Almir Fatić, profesor na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu, ocijenio je reformu važnim procesom, s obzirom na činjenicu, kako ističe, da je vrijeme u kojem mi živimo – vrijeme velikih promjena.

– Koncept modernog univerziteta, modernog obrazovanja, podrazumijeva stalno propitivanje postojećih planova i programa. Ja sam već na drugom savjetovanju, u ime Katedre za tefsir, podržao reforme, mislim da je to prevažno. Svaka reforma podrazumijeva unapređenje i u ovoj reformi vidim to unapređenje – akcentirao je Fatić.

Tokom prvog dana savjetovanja bit će predstavljene dosadašnje aktivnosti i rezultati radnih sastanaka, nakon čega će uslijediti aktivnosti u radnim grupama.  Savjetovanje će biti završeno sutra usvajanjem zaključaka i preporuka.

Podsjećamo, u okviru Islamske zajednice djeluju četiri fakulteta: Fakultet islamskih nauka u Sarajevu, Islamski pedagoški fakultet u Zenici, Islamski pedagoški fakultet u Bihaću i Fakultet za islamske studije u Novom Pazaru.