Od petka do petka je stalna rubrika u kojoj njen autor dokumentuje sve ono što je obilježilo prethodnu sedmicu, a što je važno za njega osobno i za društvo u cjelini te dijeli svoje viđenje tih događaja.
Za sedmicu od 10. do 16. januara 2025. godine za čitatelje portala Preporod.info piše Mustafa Muharemović, predsjednik Medžlisa Islamske zajednice Zvornik.
Petak, 10. januara2025.
Dan petka. Ipak, dan ispunjen i dinamičan. Ujutro u administraciji Medžlisa se bavim zaključcima sjednice Izvršnog odbora. Moramo se baviti partikularnim razmišljanjima aktivista na terenu. Ljudi teško razumijevaju važnost sistema Islamske zajednice i solidarnosti. Aktuelizirano je i jedno imovinsko-pravno pitanje koje je, opet, posljedica dogovaranja tih pitanja van institucija.
Dobio sam informaciju o smrti predsjednika Skuštine Grada Zvornika Mensura Selimovića. Nije uspio u borbi s teškom bolešću. Tek je bio izabran na tu poziciju u drugom mandatu.
Hutbu sam održao u Đulićima. Džemat ima modernu, zagrijanu, čistu džamiju. Muktedija je manje nego proteklih sedmicama, zbog vraćanja naše omladine u zapadnoevropske zemlje. Raduje značajan broj mladih i djece. To svjedoči o snazi i vitalnosti, unatoč događajima u prošlosti. Nedaleko od džamije je spomen-obilježje za 780 dječaka i muškaraca. Vojnici VRS-a su ih, 1. juna 1992. godine, razdvojili od porodica u Bijelom Potoku. U narednih nekoliko dana strijeljani na više lokacija na području Zvornika.
Porodice još uvijek nose teret traženja 244 nevino ubijenih u masovnim zločinima. Blagu nadu im pruža već treći sudski postupak koji je ovih dana obznanjen podizanjem optužnice, upravo za najveći zločin iz 1992. godine na području Zvornika. Nadaju se pravednoj presudi i informacijama o lokacijama masovnih grobnica, kako bi mogli članove porodica dostojanstveno ukopati u Memorijalnom centru Gornja Kalesija ili nekom od mezarja u Podrinju.
Danas je objavljena informacija da je Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo presudu za silovanje u Liplju, jedinom oslobođenom logoru u Bosni i Hercegovini. Iako je kazna nedovoljna, bar je dokazan i presuđen ovaj ratni zločin. Kod nas su smrt i život dobro isprepleteni.
U večernjim satima je bio sastanak s Džematskim odborom Vitinica u vezi s projektom gradnje nove džamije. Ovo bi trebala biti treća po redu lokacija džamije u posljednjih 150 godina.
Realizaciju generacijskog projekta uslovljavaju administrativne prepreke, kao posljedica komplikovanog uređenja države. Zemljište je u obje evidencije vakuf, ali se gruntovne knjige nalaze u Zvorniku, pa geodetska uprava nije nadležna za područje općine Sapna. Zbog toga treba sudskim putem riješiti ovo pitanje.
Dok sam se vozio do Vitinice, na Radiju “Glas Drine” je predstavljen rad narodne kuhinje H.O. Help Others – Pomozi Drugima u Vitinici, Sapna. Ovaj važni projekat za naše područje vodi humanista Dževad Islamović sa svojim saradnicima. Islamska zajednica ima dobru saradnju s ovom organizacijom, pa je bilo ugodno slušati kako zaposlenici navode važan doprinos Rijaseta Islamske zajednice, Muftijstva tuzlanskog i Medžlisa Islamske zajednice Zvornik njenom uspješnom radu.
Subota, 11. januara 2025.
Vikendom se družim s najvažnijim dijelom džemata. U pitanju je mektepska nastava. Redovno se održava u Begsuja džamiji još od 2003. godine. Došlo je vrijeme da se uslovi poboljšaju dodatnim utopljavanjem prostora, oblaganjem zidova stiroporom i novom fasadom te zamjenom dotrajale stolarije.
Utopljavanje džamije Begsuja je važno zbog toga što je u njoj mektepska učionica za djecu grada Zvornika. Izgrađena još 2002., kada nije bilo modernih metoda toplotne izolacije. Projekat je podržalo Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica, a ostatak očekujemo da će namiriti Zvorničani svojim prilozima. Raduje me što su se već uključili bivši polaznici ovog mekteba u proteklih dvadeset godina.
Danas je djecu obradovao predsjednik Udruženja za održivi povratak Podrinja Hasan Grebić. On je polaznicima mekteba poklonio školski pribor. Bila je to radost za djecu, a svakako korist za njihove roditelje. Hasan se od početka procesa povratka bavio podrškom projektima u povratku, a posebno obrazovanja.
Ovo udruženje i Hasan su, brojnim stipendijama, pomogli u školovanju povratničke djece. Nemoguće je ne spomenuti i Izeta Mehinagića koji je za života, angažmanom i uticajem, svesrdno pomagao ovaj projekat.
Od Nejre i Davuda, djece predsjednika Džematskog odbora Zvornik Elvisa Gogića, saznao sam da je jučer uspješno operisan.
Popodne sam prešao u Srbiju radi nabavke nekih lijekova. S mosta Aleksandra Karađorđevića pogled okupira tužan izgled zgrade “Podrinjske medrese” u Zvorniku. Jedan od najstarijih objekata u gradu se svjesno urušava. Nekada je imao najljepšu fasadu, a sada kao da govori: “Svi ste me ostavili, a toliko je softi ovdje steklo svoje znanje i prenijelo ga narodu.”
Nedjelja, 12. januara 2025.
Ranije planirani sportski susreti polaznika mektepske pouke s područja medžlisa okupili su oko 300 djece. Takmičenje je bilo u malom nogometu, odbojci i šahu. Iako su rezultati bili u drugom planu, raduje potentnost dječaka iz Đulića i Klise koji, unatoč tome što mnogi nisu upamtili svoje djedove, imaju dovoljno snage da budu u dvije prvoplasirane ekipe na turniru.
Popodne je u Šibu bila dženaza predsjedniku Skupštine Grada Zvornika Mensuru Selimoviću. O njegovom životnom djelu govore mnogi pojedinci i zvaničnici. Odlaze oni koji su godine proveli u naporu dapoboljšaju životne uslove Bošnjaka u Podrinju.
Uvečer sam sreo novu grupu radnika porijeklom iz Bangladeša. Već godinama su značajan dio našeg džemata. Posebno se intezivno družimo u ramazanu. Prije nekoliko godina ih je bilo 23 na jednom iftaru. Naše majke im pomažu u integraciji. One su, takođe, pružale nesebičnu pomoć brojnim migrantima koji su doživljavali različite nedaće na svom putu hidžre.
Ponedjeljak, 12. januara 2025.
Već duže vrijeme se, zbog jednog teksta, pripremam da posjetim Matični ured u Pilici. Dobio sam informaciju da su očuvane matične knjige koje je vodio Šaćir ef. Šišić, džematski imam iz Gornjeg Šepka. Upoznao sam ga kroz dokumenta očuvana u Gazi Husrev-begovoj biblioteci. Imao je lijep rukopis, pa su se lahko mogli pročitati njegovi dopisi.
Šaćir je ponos ovog kraja jer se, već u junu 1941. godine, zauzimao za zaštitu muslimana u prekodrinskoj Loznici od antiromskih zakona nacističke okupacione vlasti, koje je sprovodio režim Milana Nedića. Radovao sam se susretu s matičnom knjigom koju je vodio. Međutim, očuvani su samo prepisi, ali ne i originalna knjiga. Svakako da treba pohvaliti uslugu službenice u mjesnoj kancelariji koja je ponudila pomoć u prikupljanju podataka o Šaćir efendiji.
Tokom vožnje naviru sjećanja na Sakiba Memića, muteveliju koji je hizmetio džematu Gornji Šepak punih 40 godina. Za to vrijeme dva puta je vodio akciju na gradnji džamije Šaha-hanume. Nakon zadnje obnove je lično otišao u Loznicu da pogleda kako svijetle kandilji na novoobnovljenoj munari.
Utorak, 14. januara 2025.
Neradni je dan u javnim službama. Naši uredi su u radnoj atmosferi. Brinemo o održavanju dostignutih rezultata u organizaciji i radu Islamske zajednice na našem području. Kako održati urednost gradskih harema kada su mnogi zaboravili da im tu leže roditelji ili preci? Dovedeno je u pitanje ne samo održavanje mezarja, nego i jedno radno mjesto. Naime, radno mjesto postaje sve skuplje za našu malu zajednicu.
Bavimo se izradom izvještaja o brojnim poslovima i aktivnostima u protekloj godini. Bila je izazovna, ali je uspješno privedena kraju. Međutim, valja se baviti planovima i projekcijama za naredni period. Već su u toku poslovi oko pribavljanja sredstava za održavanje tradicionalne manifestacije “Dani Hasana Kaimije”. Dogovaramo najbolje rješenje za zagrijavanje džamije u Glumini koja je u izgradnji.
Svakodnevne terapijske šetnje pored Drine mi predstavljaju izuzetno zadovoljstvo. Prilika je to da se prepustim mislima, analiziram aktuelne poslove, ponekad naiđe neka korisna ideja o aktuelnim poslovima, razmišljam o planovima i njihovoj realizaciji.
Srijeda, 15. januara 2025.
Pažnju su mi okupirala vakufska pitanja. Pripremam dokumentaciju za uvakufljenje zemljišta na kojima su izgrađena dva mekteba. Bilo je dosta objekata Islamske zajednice na privatnom zemljištu, pa je dosta toga riješeno. Nadati se da će u narednom periodu preostala jedna i pol džamija biti konačno na vakufskom zemljištu.
Drugo pitanje je bilo premjeravanje nekretnina u jednom dijelu KO Zvornik, gdje ima više vakufskih parcela. Važno je sve propratiti, kao dio brige o imovini Islamske zajednice.
Bavim se vakufom i finalnom obradom teksta o vjerskim prilikama Bošnjaka između dva svjetska rata na području zvorničkog kotara. I naši prethodnici su imali svoje izazova po ovom pitanju, mada je vakufski potencijal u zvorničkoj čaršiji bio znatno veći.
Uvečer je objavljena informacija da je postignut sporazum o primirju u Gazi. Raduje činjenica da će patnje stanovništva biti smanjene. Međutim, uvjeren sam da borba za moć i uticaj na globalnom nivou neće biti zaustavljena. Najveću cijenu toga plaćaju slabi i nevini.
Četvrtak, 16. januara 2025.
Danas je bilo dosta posla u administraciji. Zajedno sa saradnicima smo radili na pripremi sjednice Izvršnog odbora. Valjalo je pripremiti prijedloge odluka i pravila koja bi trebala doprinijeti boljem radu u tekućoj kalendarskoj godini. Borimo se za očuvanje dostignutog nivoa organizacije, ali, takođe, stalno trebamo pomicati naprijed.
Bavili smo se i radom džematskih odbora na terenu. Režijski i drugi troškovi ozbiljno rastu, a prihodi ne prate rashode. Računi za električnu energiju su značajna stavka. Ipak, raduju ugovori koji su potpisani, a donosit će redovne prihode za održavanje nekih džamija, te ugovori za realiziranje tekućih projekata Islamske zajednice.
U večernjim satima četvrtkom (od akšama do jacije), već petnaestak godina, u Begsuja džamiji su druženja odraslih i djece uz učenje Kur’ana. Tako započinjemo heftu.
(Preporod.info)