Povodom 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima Sigurne zone UN Srebrenica večeras je u Bosanskom kulturnom centru u Srebrenici održana promocija knjige „Sociologija genocida“ autora prof. dr. Adiba Đozića. Izdavači knjige su Bošnjačka zajednica kulture i Institut za društvena i religijska istraživanja u Tuzli.
Obraćajući se prisutnima, prof. dr. Đozić se zahvalio izdavačima i recenzentima, a posebno muftiji tuzlanskom dr. Vahid-ef. Fazloviću na podršci koju je pružao.
Istakao je da je bilo nužno iščitati literaturu o holokaustu i genocidu, pa tako doći do dvije bitne spoznaje.
Drugi razlog je isključivo naučne prirode, rekao je Đozić, jer uobimnoj literaturi o holokaustu i genocidu, istraženi su i objašnjeni mnogobrojni genocidni zločini, ali je izuzetak činio genocid nad Bošnjacima i ostalim balkanskim muslimanima, koji još uvijek nije u cijelosti istražen.
Nermin Hodžić, član Upravnog odbora Bošnjačke zajednice kulture, izrazio je duboko poštovanje prema autoru i značaju njegovog rada, naglasivši da se radi o djelu od izuzetne važnosti za bošnjačku zajednicu.
Hodžić je istakao da Bošnjačka zajednica kulture s ponosom doživljava činjenicu da je mogla doprinijeti objavljivanju ovog vrijednog naučnog rada, koji predstavlja kulminaciju višedecenijskog naučnog i istraživačkog rada prof. dr. Đozića. Naglasio je važnost trenutka u kojem Bošnjaci, živeći u vremenu slobode, imaju mogućnost ne samo da govore svojoj djeci o vlastitoj historiji, nego i da svjedoče izlasku jedne ovakve knjige, ispisane perom Bošnjaka, Srebreničanina, u stanju potpune slobode.
Međutim, Hodžić ukazuje i na to da ovo značajno djelo nije nužno rezultat sistematskog i institucionalnog njegovanja kulture pamćenja, iako prepoznaje važnost pojedinaca i institucija koje su omogućile njegov nastanak, kao i uvođenje predmeta Sociologija genocida na Univerzitet.
Dr. Šefko Sulejmanović, direktora Instituta za društvena i religijska istraživanja, naglasio je višestruki značaj knjige, kako zbog sadržaja, tako i zbog lične i kolektivne simbolike koju nosi. Knjigu je opisao kao važnu i posebnu po mnogo čemu, ističući da se dugo čekalo na jedno ovakvo djelo koje, osim što informira i edukuje, u sebi nosi snažnu poruku o pamćenju i odgovornosti. Dr. Sulejmanović je izrazio nadu da će knjiga biti od koristi u odgoju budućih generacija:
U svom osvrtu na knjigu Sociologija genocida, prof. dr. Sead Selimović naglašava da je riječ o jedinstvenoj publikaciji ne samo na prostoru Bosne i Hercegovine, već i šire. Posebnu pažnju usmjerava na obim i tematski zahvat knjige, ističući da autor ne govori isključivo o genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici, nego da ide daleko u analizama, od pojmovnih određenja do odnosa sociologije s drugim naukama, te da kontekstualizira zločin u širem historijskom okviru.
Selimović naglašava da je autor u knjizi vrlo utemeljen, te da posebno prepoznaje kontinuitet nasilja i protjerivanja muslimanskog stanovništva s prostora Balkana, vraćajući se sve do Bečkog rata i 17. stoljeća.

Prof. dr. Vedad Gurda, jedan od promotora knjige Sociologija genocida, naglasio je da autor ovim djelom ne samo da pruža sveobuhvatnu analizu pojma i fenomena genocida, nego nastoji i uspostaviti temelje jedne sociološke subdiscipline istoimenog naziva, sociologija genocida.
Kako ističe Gurda, knjiga ima i izrazito praktičnu vrijednost, budući da je pisana s namjerom da bude univerzitetski udžbenik, a autor je pratio nastavni plan i program predmeta koji se izučava na Filozofskom i Pravnom fakultetu Univerziteta u Tuzli. Upravo ta usklađenost sa univerzitetskom nastavom čini knjigu izuzetno korisnom za studente, ali i za akademsku zajednicu u cjelini.
U svom obraćanju na kraju promocije knjige muftija tuzlanski dr. Vahid-ef. Fazlović izrazio je duboko poštovanje prema autoru prof. dr. Adibu Đoziću, naglašavajući njegov dugogodišnji predani rad i vrijednosti koje je prenio generacijama studenata.
Muftija Fazlović je posebno zahvalio svim saradnicima i recenzentima koji su doprinijeli nastanku ovog kapitalnog djela, ističući kako mu je autor s velikim poštovanjem govorio o kolegama koji su mu pružili podršku.
Naglasio je i simboličku snagu činjenice da se knjiga promoviše upravo u Srebrenici.
