Tradicionalni džuma-namaz na Kušlatu bit će klanjan u petak, 30. augusta, a hatib će biti glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Zvornik hafiz Izet-ef. Salkanović.

Kušlat džamija je jedna od najstarijih džamija u našoj zemlji. Izgrađena je sredinom 15. stoljeća, a nalazi se na stijeni visokoj 500 metara. Izgradili su je osmanlijski vojnici odmah po dolasku u Bosnu, i iz tog razloga se smatra prvom vojnom džamijom u našoj domovini.

– Radi se o jedinstvenom vjerskom vojnom objektu izgrađenom u ranom osmanskom periodu, između 1460. i 1480. godine. Izgradili su je osmanlijski vojnici odmah po dolasku u Bosnu, i iz tog razloga se smatra i prvom vojnom džamijom u našoj domovini. Na tom mjestu je, prije dolaska Osmanlija, bila tvrđava i vojna utvrda, opasana visokim zidinama za borbu, mjesto odakle se kontrolisao karavanski put još  iz vremena Rimljana iz Srebrenice prema Zvorniku i dalje prema Bijeljini. Do džamije je moguće doći samo pješice, uskim putem kroz šumu, i taj put traje oko pola sahata – kazao je za Agenciju MINA glavni imam Salkanović.

Nakon što su je srpske snage zapalile u agresiji na Bosnu i Hercegovinu 1993. godine, džamija je obnovljena u izvornom obliku i na istom mjestu. Od njene obnove 2013. godine, nastavljena je tradicija iz ranijih vremena da se posljednji petak u mjesecu augustu u ovoj džamiji obavlja džuma-namaz, a posljednjih nekoliko godina praksa je i da se jedan džuma-namaz u ramazanu obavi u ovoj džamiji.

– Iako je džamija na Kušlatu spomenik kulture od neprocjenjive važosti, na samo za ovaj kraj, već za cijelu našu domovinu, ona je i vjerski simbol ovoga kraja. Kada su Omanlije došle na ove prostore, donijele su sa sobom i islam i ta je vjera ostala kod Bošnjaka do današnjeg dana.

Ova džamija je postala simbolom naše opstojnosti kroz stoljeća.

Iako bismo mi svi željeli da smo češće na Kušlatu, zbog ambijenta, ljepote ove džamije, da se okupljamo, ibadetimo, družimo, to nažalost trenutno nije moguće. Ali možda je baš u tome i još veća draž ovih naših okupljanja dva puta godišnje – naglasio je on.

Iako organizuju klanjanje džuma-namaza dva puta, broj ljudi koji posjećuju ovu džamiju tokom cijele godine je jako veliki.

– Džamija na Kušlatu je više od vjerskog objekta, ona je simbol nade, obnove i zajedništva, te podsjetnik na važnost očuvanja kulturnih i vjerskih vrijednosti u svakodnevnom životu – poručio je hafiz Salkanović.

Program 30. augusta počinje u 12.45 sati učenjem sure Feth, a nakon džuma-namaza bit će proučena i Dova za domovinu.

U nedjelju, 1. septembra, u 15.00 sati na džamiji na Kušlatu bit će održan i zikr.