U Rijasetu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, u organizaciji Uprave za obrazovanje i nauku, održano je 10. godišnje savjetovanje rukovodilaca službi za vjerske poslove i obrazovanje pri muftijstvima i savjetnika za vjeronauku pri pedagoškim zavodima.

Savjetovanju su prisustvovali dr. Ahmed Husić (Muftijstvo mostarsko), dr. Mensur Husić, (Muftijstvo tuzlansko), dr. Samed Omerdić (Muftijstvo sarajevsko), mr. Emina Grabus (Muftijstvo zeničko), mr. Admir Blitović (Muftijstvo banjalučko), mr. Ilham Puce (Muftijstvo mostarsko), Mensur Čehić (Muftijstvo bihaćko) Refik Čaušević (Muftijstvo goraždansko) i Muhamed Pezić (Muftijstva travničko).

Savjetovanje je redovna godišnja aktivnost prema Planu rada Uprave za obrazovanje i nauku, a koja se u saradnji s muftijstvima i pedagoškim zavodima održava u kontinuitetu već deset godina.

U vrlo konstruktivnoj radnoj atmosferi prezentirana su iskustva o stanju Islamske vjeronauke u svim dijelovima države Bosne i Hercegovine.

Ukazano je na značaj uloge ovog predmeta u odgoju i obrazovanju učenika osnovnih i srednjih škola u vremenu velikih izazova, te istaknute i određene poteškoće, koje su prije svega tehničke naravi.

Poseban akcenat stavljen je na praćenje rada vjeroučitelja u školama. Od drugog polugodišta komisija koju čine predstavnik Uprave za obrazovanje i nauku, predstavnik muftijstva i glavni imam započet će posjete školama i časovima vjeroučitelja.

Dat je osvrt i na takmičenja iz Islamske vjeronauke, od općinskog, kantonalnog, regionalnog (muftijskog), pa do državnog i međunarodnog.

Dvanaesto državno takmičenje na kojem će se takmičiti najuspješniji takmičari s područja svih osam muftijstva u Bosni Hercegovini bit će održano 26. aprila 2025. godine u Medresi “Osman-ef. Redžović” u Visokom, a 11. međunarodno će biti organizirano 28. juna u Novom Pazaru. Takmičenje iz Sire za učenike srednjih škola neće biti organizirano u ovoj školskoj godini.

Vrlo važna tema sastanka je bila kurikularna reforma koju predvodi Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini, u saradnji s ministarstvima obrazovanja.

Do sada je završena u Zeničko-dobojskom kantonu, Kantonu Sarajevo, Unsko-sanskom i provodi se kraju u Bosansko-podrinjskom kantonu Goražde, dok je započeta u Srednjo-bosanskom kantonu.

Svi učesnici kurikularne reforme iz reda vjeroučitelja su javno pohvaljeni za doprinos i zalaganje, a posebna pohvala je iskazana autoricama Priručnika za kurikulum u Kantonu Sarajevo koje su uradile vjeroučiteljice Jasmina Terzić i dr. Adisa Milić. Islamska vjeronauka je jedan od rijetkih predmeta koji ima već izrađen priručnik.

Razgovaralo se i o predstojećoj izradi infografika Islamske vjeronauke za sve razrede osnovne i srednje škole, te su osvježeni spiskovi urednika po razredima.

Dogovoreni su termini stručnog usavršavanja vjeroučitelja u januaru koje će, po zaključku Vijeća muftija, realizirati Uprava za obrazovanje i nauku i Uprava za vjerske poslove, u saradnji s muftijstvima i ministarstvima, o temi “Mentalno zdravlje učenika”.

Na kraju je iscrpno analiziran Pravilnik o vjeroučiteljima i zaključeno je da u dogledno vrijeme bude organiziran još jedan tematski sastanak o ovom pravilniku.