U okviru programa “30 godina sjećanja na genocid u Srebrenici”, u utorak, 1. jula 2025. godine, u Biblioteci “Behram-beg” u Tuzli upriličen je razgovor s Ramizom Salkićem na temu genocida i ratnih zločina u bosanskom Podrinju. Ovaj događaj bio je prilika za podsjećanje na stradanja Bošnjaka u istočnoj Bosni tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, ali i za promišljanje o važnosti kulture pamćenja, dokumentiranja zločina i borbe za pravdu.

Dr. Šefko Sulejmanović, direktor Instituta za društvena i religijska istraživanja u Tuzli, naglasio je značaj prisustva Ramiza Salkića, jednog od najautentičnijih i najdosljednijih svjedoka i istraživača ratnih zločina počinjenih u bosanskom Podrinju.

– Ramiz Salkić je zasigurno jedna od najkredibilnijih osoba koja može govoriti o ratnim zločinima, događanjima u Srebrenici i oko Srebrenice devedesetih godina prošlog stoljeća. U današnjem vremenu, on je jedan od najistaknutijih glasova koji javno istupa, koji je obnašao istaknute dužnosti, a koji je na temu genocida i zločina napisao i nekoliko knjiga – istakao je Sulejmanović.

Posebno se osvrnuo na knjigu Genocidna namjera – Bratunac 1992., u kojoj Salkić opisuje zločine u svojoj rodnoj Hranči, ali i šalje snažnu poruku u završnim riječima:

– Najviše se zahvaljujem onima kojima će ova knjiga biti inspiracija da napišu svoje knjige o zločinima koji su se dešavali nad nevinim ljudima. To će dati pravi smisao ovom naporu koji činimo – podsjetio je Sulejmanović na Salkićeve riječi.

U tom duhu, naglasio je, organiziranje ove tribine predstavlja upravo jedan od takvih napora kojima se daje smisao sjećanju, svjedočenju i zalaganju za istinu i pravdu, posebno u godini kada obilježavamo tri decenije od počinjenog genocida nad Bošnjacima u Srebrenici.

Ramiz Salkić je u svom obraćanju istakao značaj poštivanja sudskih presuda i odgovornosti prema istini o genocidu nad Bošnjacima. Naglasio je da se istina o dešavanjima u i oko Srebrenice mora temeljiti na presudama međunarodnih i domaćih sudova, te da je dužnost svih nas da se kontinuirano vraćamo tim činjenicama.

– Ono što je suština, svaki građanin Bosne i Hercegovine i izvan Bosne i Hercegovine treba da poštuje odluke Međunarodnog krivičnog suda, odluke Suda Bosne i Hercegovine i da iz njih izvlači ono što je sušta istina o dešavanjima tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu u i oko Srebrenice – poručio je Salkić.

Istakao je i važnost obilježavanja godišnjice genocida kao prilike da se javnosti predstave nove činjenice koje se otkrivaju između dvije godišnjice, ali i da se podsjeti na već utvrđene činjenice. Upozorio je da samo obilježavanje, iako važno, nije dovoljno da spriječi ponavljanje zločina.

– Večerašnje naše druženje je u tom smislu da pošaljemo poruke i da kažemo i sebi i drugima da nećemo prestati obilježavati godišnjicu genocida, ali i da budemo svjesni da samo obilježavanje godišnjice genocida neće spriječiti neki novi genocid – naglasio je Salkić.

Posebno je podcrtao važnost borbe protiv negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca.

– Zbog činjenice da nisu eliminisani posljedice i rezultati genocida mi danas imamo afirmaciju negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca. Da su eliminisani posljedice i rezultati genocida, ne bismo danas imali negiranje i veličanje raznih zločinaca – istakao je Salkić.

Naglasio je i potrebu da se javno prozivaju oni koji negiraju genocid. Moramo uvijek i iznova, poručio je, pokazivati i upirati prstom na one koji negiraju genocid i veličaju ratne zločince kako bi prestali to činiti.

Ovim riječima uputio je snažnu poruku da istina mora biti aktivno branjena, kako bi se zaštitilo sjećanje na žrtve i spriječilo ponavljanje zločina u budućnosti.

(Preporod.info – Alem Dedić)