Sjećanje na šehide i obilazak šehitluka predstavlja našu trajnu obavezu prema onima koji su položili ono najvrednije – svoje živote, obavezu prema njihovim porodicama, te svim Bošnjacima sa prostora na kojima je počinjen genocid i drugi strašni zločini.
Svake godine, već dvije decenije, tokom aprila, Bošnjaci se okupljaju na Šehidskom mezarju Rakita u Vlasenici kako bi odali počast i sjetili se više od 2.500 šehida. Na ovom mjestu klanjaju im dženazu, te potvrđuju svoju opredijeljenost da istraju na putu istine i pravde.
Ove godine, nažalost, nije identifikovana nijedna nova žrtva. Ipak, Bošnjaci će se 19. aprila okupiti, kada će biti održan vjerski program.
– Na Šehidskom mezarju Rakita 19. aprila je trebala biti organizovana 21. kolektivna dženaza ubijenim Vlaseničanima u periodu od 1992. do 1995. godine. Nažalost, do današnjeg dana nije identifikovana nijedna osoba, što nam govori da ćemo 19. aprila imati poseban program kojim ćemo obilježiti stradanje Bošnjaka na prostoru Vlasenice i Milića, odnosno na prostoru Medžlisa Islamske zajednice Vlasenica. Na ovaj dan sa nama će biti naš muftija Vahid-ef. Fazlović, imami Podrinja će proučiti hatmu. Dan prije, 18. aprila, u svim našim džamijama proučit ćemo tevhid šehidima, a nakon toga, prije akšam-namaza u 18.30 sati, imat ćemo promociju knjige “Genocid u Srebrenici u pravosnažnim presudama” Ibrahima Bećirovića – kazao nam je glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Vlasenica Nurdin-ef. Grahić.
Činjenica da ove godine nema identifikovanih je razočaravajuća, dodao je on, naglasivši da je očito da teže ide proces identifikacije nestalih osoba. Još uvijek je veliki broj žrtava kojima nije klanjana dženaza.
– Apelujemo na Institut za nestale osobe da pojačaju aktivnosti. Pozivamo i članove porodica ubijenih da provjeravaju u Komemorativnom centru, i svim drugim institucijama gdje mogu dobiti određene podatke, do kojeg stepena je došla identifikacija njihovih nepronađenih članova. Njih je još mnogo. Treba da pokušamo svi, zajedničkim snagama, dovesti do toga da u aprilu, kada počinjemo organizaciju i pripreme za kolektivnu dženazu, damo maksimum kako bi na taj dan obavili dženazu našim šehidima – izjavio je glavni imam.
Podsjetio je da je Medžlis u proteklom periodu izdao knjigu “A bili su samo djeca – Zločini nad djecom Vlasenice 1992-1995” Huseina Omerovića, koja svjedoči da su deset posto ubijenih Vlaseničana bili djeca.
– Medžlis Vlasenica je jedina institucija na koju se Bošnjaci mogu osloniti u svim segmentima. Mi smo u proteklom periodu podržali djelo Huseina Omerovića. Uvijek ćemo nastojati u tom pravcu da idemo. Kolektivna dženaza u aprilu je prvi ibadet kojim mi skrećemo pažnju na razmjere zločina i uvijek pokušavamo da na ovaj datum i u ovom mjesecu ne spominjemo samo žrtve Vlasenice, nego da govorimo o genocidu u ovom području, jer na taj način se vidi genocidna namjera onih koji su počinili zločine, kako u Vlasenici, tako i u susjednim općinama – napomenuo je on.
Nažalost, Vlasenica će uskoro biti područje na kojem će biti srazmjeran broj kako ukopanih šehida Bošnjaka, tako i živih Vlaseničana.
– U Vlasenici trenutno živi oko 600 Bošnjaka, a mi se približavamo tom broju šehida. To je pokazatelj ovoga o čemu govorimo, to je pokazatelj da trebamo intenzivirati aktivnosti na memorizaciji i sjećanju na zločine u Vlasenici – istaknuo je efendija Grahić.
Još uvijek postoji neprihvatljiva glorifikacija ratnih zločina, a to nas poziva na svijest, jedinstvo i čuvanje dostojanstva žrtava, ukazao je naš sagovornik.
– Bošnjaci su doživjeli genocid, zločine, progon. Znamo da su i cijele porodice stradale. Mnogi od počinitelja se nisu pokajali, mnogi i dan danas veličaju ratne zločine, mnogi i dan danas organizuju razne manifestacije kojima se ponižavaju žrtve genocida – napomenuo je on.
To nam govori, potcrtao je Grahić, da se “trebamo boriti za ovaj dio Bosne i Hercegovine, posebno za svoja ognjišta”.
– Ovo je naše, bilo i treba ostati, trebamo prestati s poklanjanjem imovine, jer ono imanje koje se ovdje proda za simboličnu cijenu, u drugim dijelovima Bosne i Hercegovine se ne može kupiti ni garaža. Moramo se osvijestiti, moramo zahvaljivati Allahu što smo ostali živi mi, ali svakako kao što će šehidi na onom svijetu svjedočiti nešto što je odredio Gospodar. Iz nekog razloga mi smo ostali ovdje da svjedočimo, potvrđujemo da smo ovdje oduvijek postojali, da je Vlasenica široka za sve one koji žele živjeti u miru, dostojanstveno, i da ne trebamo nikada dozvoliti da se žrtve genocida ponižavaju ili da im se na bilo koji drugi način osporava život ovdje – jasno je poručio Nurdin-ef. Grahić.
Uz iskazivanje poštovanja šehidima važno je podsjetiti se na pouku njihovog velikog djela, čvrsto čuvati i braniti vrijednosti za koje su dali svoj život. Nakon ibadeta na šehitlucima u Vlasenici, Bošnjaci će klanjati šehidske dženaze i na drugim šehitlucima, s dubokom sviješću i podsjećanjem upravo na spomenutu pouku.
(stav.ba)