U Sarajevu je održano deveto Savjetovanje za koordinatorice Odjela za brak i porodicu pod nazivom “Kako pomoći sebi, porodici i zajednici u savremenom dobu” u organizaciji Uprave za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice (IZ) u Bosni i Hercegovini.
Izaslanik reisul-uleme Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini hafiz dr. Mensur-ef. Malkić, direktor Uprave za vjerske, je ovom prilikom istakao pomak u kvaliteti organizacije savjetovanja u kojem učestvuje sve veći broj koordinatorica.
– Na ovaj način svake godine pokušavamo da okupimo koordinatorice kako bismo razmijenili iskustva, te da ono što je pozitivno primjenjujemo i na drugim mjestima širom naše Bosne i Hercegovine i u brojnim organizacijama koje su pri našoj Islamskoj zajednici, a tokom protekla dva dana koordinatorice su imale priliku usvojiti nova znanja koja će im koristiti u profesionalnom djelovanju – kazao je dr. Malkić.
Dvodnevno savjetovanje održano je u Gazi Husrev-begovoj medresi i okupilo je 130 koordinatorica Odjela za brak i porodicu muftijstava i medžlisa iz Bosne i Hercegovine, domovinskih zemalja i krovnih organizacija Islamske zajednice iz dijaspore, a preko 60 koordinatorica program savjetovanja pratio je online putem.
Na savjetovanju su učestvovale i koordinatorice Muftijstva tuzlanskog.
Ovom prilikom obratila se i voditeljica Odjela za brak i porodicu Uprave za vjerske poslove dr. Safija Malkić istaknuvši da savjetovanje na kojem se jednom godišnje okupljaju koordinatorice sa svih nivoa Islamske zajednice prerasta u tradiciju.
– Sada smo najavili pripreme za sljedeću godinu koju obilježavamo kao desetu godinu rada Odjela za brak i porodicu, gdje će koordinatorice različitim programima tu godišnjicu obilježiti na terenu. Želimo pokazati da smo za ovih deset godina mnogo uradili, da imamo koordinatorice na svim nivoima, ukupno njih 900 u Islamskoj zajednici i da smo pokrenuli dvanaest savjetovališta za brak i porodicu, što je jedan veliki uspjeh za ovako kratko vrijeme – kazala je dr. Malkić.
Predavači su bili eminentni stručnjaci iz različitih naučnih oblasti: dr. Sibela Zvizdić i dr. Amela Dautbegović, profesorice s Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, dr. Nera Žigić, specijalista psihijatrije, Dženana Kuluglija, psiholog i porodični psihoterapeut u KJU „Porodično savjetovalište“ Sarajevo, zatim Hajrija Ibrišagić, psiholog-KB terapeut u Centru za mentalno zdravlje Ilidža, te Begija Smajić, društvena i politička aktivistkinja na području Srebrenice i RS.
Pored predavanja i diskusija, koordinatorice su imale priliku prisustvovati i kulturno-obrazovnom programu.
Na kraju savjetovanja svim učesnicama uručeni su certifikati, a najaktivnijim koordinatoricama uručene su zahvalnice i prigodne nagrade za uspješnu koordinaciju projekata i aktivnosti Odjela za brak i porodicu za period 2015-2023. godine.