U Bosanskom kulturnom centru u Tuzli u ponedjeljak, 21. 10. 2024. godine, promovisana je knjiga poezije pod naslovom “Gradski park” savremenog bosanskoercegovačkog književnika Seada Husića. Organizatori promocije su bili Biblioteka ”Behram-beg” i Bosanski kulturni centar Tuzlanskog kantona. U ime izdavača na početku promocije obratio se direktor Biblioteke Admir Muratović, koji je iskazao dobrodošlicu prisutnima i zadovoljstvo ovom promocijom te je istaknuo da je ova promocija organizovana povodom obilježavanja Mjeseca knjige.

Na promociji, pored autora, govorili su: dr. sc. Melida Travančić, prof. dr. Muris Bajramović i dr. sc. Sead Nazibegović, dok je promociju moderirao Emir Šečić.

Sead Husić je bosanskohercegovački književnik, koji je objavio nekoliko knjige poezije, proze te naučnih studija. Prevođen je na mnoge jezike a za svoj književni rad je i nagrađivan. „I ova knjiga, kao i sve moje druge knjige poezije, zapravo nikad nisu cvijeće i proljeće, ja pokušavam da razbijem tu vrstu stereotipa, da je poezija potočić i žubor. Lirika jeste i to, ali poezija prvenstveno problematizira mjesto čovjeka u svijetu i neke druge odnose“,  kazao je autor Husić, te je dodao da je ”„Gradski park“  moja intima, intima ljudi sa kojima se susrećem, intima jednog grada”.

„Sead Husić jeste pjesnik čiju poeziju odlikuje autentičnost izraza, dok s druge strane riječ je i o krajnjoj približnosti stava, odnosno posrijedi je pjesnikova budnost i nepotkupljivost samosvijesti. Poezija traga za autentičnim oblicima postojanja u jednom neautentičnom svijetu i tu je nastojanje pjesnika da bude prisutan u svijetu koji se neprestano mijenja, urušava, deformira i u kojem materijalno, nažalost, preovladava nad duhovnim“, kazala je dr. Travančić. Dodala je da pisati poeziju u čijem fokusu jeste pjesnik, promišljati, zapitati se nad smislom i svrhom pisanja poezije znači krenuti najtežim i najneizvjesnijim putem, putem čiste poezije. „Upravo takvim jednim putem krenuo je, ovom knjigom poezije „Gradski park“, Sead Husić.“

„Poezija je za Husića“, kazao je promotor Nazibegović, „kao i za veći broj onih koji pišu, bila prva književna forma u kojoj se isprobaju. Poezija je za njega izbjegavanje svake vrste odgovornosti koji bi bio neki uobičajen i patetičan put, poezija mu je forma u kojoj se komotno osjeća. Poezija traži i iznimno angažiranog i posvećenog čitaoca. Svako književno djelo traga za onim idealnim čitaocem, ako takav postoji, ali poezija onome koje je umije pročitati pruža izniman estetski doživljaj. Ta interakcija sa čitaocima uvijek je za Husića od posebnog značaja, obzirom na to da ističe da poezija može i mora imati psihoterapeutsko dejstvo“  istaknuo dr. Nazibegović.

Prof. dr. Muris Bajramović je kazao da ono što se da zapaziti jeste da je čitava ova zbirka život u slikama kao slika života. „Imamo jednu zanimljivu sliku koja će se odvijati u okviru cjelokupne zbirke, a to je da je svaki momenat u životu jedna sličica koju mi svjedočimo, živimo ili doživljavamo, prihvatamo ili ne prihvatamo koja je onda potencijal od koje nastaje umjetnost. I obrnuto, svaka sličica umjetnosti se ogleda u životu. To dvosmjerno putovanje čitatelja prema pjesmi i pjesme prema čitatelju zapravo čini život smislenim i mogućim“. Također, dr. Bajramović je na nekoliko primjera pokazao pjesnički potencijal ove knjige.