­Prije dvadeset i jednu godinu, 20. septembra 2003., zvanično je otvoren Memorijalni centar Srebrenica – Potočari, Spomen-obilježje i mezarje za žrtve genocida.

Tim povodom, danas je na Musalli šehidskog mezarja u Potočarima hutbu kazivao muftija tuzlanski dr. Vahid-ef. Fazlović. Džuma-namazu je prisustvovao muftija zagrebački dr. Aziz-ef. Hasanović, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Srebrenica Damir-ef. Peštalić, džematlije iz Potočara, Srebrenice, Podrinja i drugih krajeva Bosne i Hercegovine. Prije džume proučen je Jasini-šerif.

U hutbi je muftija Fazlović naglasio da je ovo dan u kojem se sjećamo vremena kada je prije dvadeset i jednu godinu donesena dalekosežno važna odluka o otvaranju Memorijalnog centra u Potočarima, u Srebrenici.

– Zahvalni smo svima koji su gradili ovu instituciju i doprinijeli da ona u ovom vremenu bude univerzalni simbol istine i pravde, poruka i opomena cijelom svijetu. Na tom putu je naročito istaknuta uloga majki Srebrenice.

Misija Memorijalnog centra ima nemjerljiv značaj za Bošnjake koji žive u ovom gradu i njegovoj okolini, ali i za cijeli naš narod. A valja nam odgovoriti na zahtjev i sadašnjeg i budućeg vremena da se kao narod sačuvamo na svojoj rodnoj grudi. To je prirodna težnja i najveće pravo koje čovjek može imati na ovom svijetu od svog rođenja do smrti, kao što je najveći zulum i nasilje oduzeti mu ga.

Zato je naš neprestani izazov i iskušenje da strpljivo i mudro popravljamo stanje u kojem živimo, da gradimo mir i sigurnost jer su to najveće blagodati za sve ljude. Posebno je važno da Bošnjaci imaju svoje dostojne predvodnike u selima i gradovima gdje žive, a posebno u mjestima u kojima se njihova prava još uvijek grubo i sistemski uskraćuju, poručio je muftija.

Hutbu muftije Fazlovića prenosimo u cjelosti:

Hvala Allahu, Gospodaru svih svjetova, znanih i neznanih. Njemu se zahvaljujemo i od Njega pomoć i oprost tražimo. Njemu se utječemo od poroka i ružnih djela naših.

Svjedočimo da je samo Allah Bog i da je Muhammed Njegov rob i Njegov poslanik. On ga je, uistinu, poslao da svjetovima radosnu vijest donese i da opomene prije nego što nastupi Sudnji dan.

Cijenjena braćo, poštovane sestre!

U časnom smo rebi'ul-evvelu, mjesecu našeg radosnog sjećanja na rođenje poslanika islama Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem. U ovo blagoslovljeno vrijeme osnažimo našu vjersku svijest i posvjedočimo privrženost svijetlim istinama Kur'ani-kerima i hadisi-šerifa. Mevludske manifestacije diljem naše domovine zasigurno su jedno od osebujnih svjedočanstava žive islamske tradicije i kulture našeg naroda. Mevludska klima koju u porodicama i džematima osjetimo produbi i ojača našu zahvalnost Allahu, dželle šanuhu, što nas je učinio ummetom Muhammeda, alejhi selam, pejgambera milosti darovane svim svjetovima. O, kako je zadivljujuća kur'anska poruka u kojoj je nagoviješten taj veliki dar: A tebe smo, uistinu, kao milost svjetovima poslali. (El-Enbija’, 107) Naša najveća zahvalnost Gospodaru svjetova i jeste na neizmjernoj milosti prema robovima Njegovim, na koju je On sam Sebe obavezao. U suri El-En'am On objavljuje: Gospodar vaš je sam Sebi propisao da bude milostiv: ako neko od vas kakvo ružno djelo iz lahkomislenosti učini, pa se poslije pokaje i popravi – pa Allah će doista oprostiti i samilostan biti. (El-En'am, 54)

Braćo i sestre!

Kada god smo pozvani da povodom znamenitih datuma i događaja promislimo i sagledamo stanje u kojem živimo, naša dužnost je da najprije preispitamo koliko smo dosljedni u slijeđenju poziva Mudrog Gospodara svjetova i puta koji je svojim najljepšim primjerom jasno obilježio vjerovjesnik Muhammed, alejhi selam. Uzvišeni Allah nas je istinitom kur'anskom riječju podučio i obavezao da u svakom vremenu i na svakom mjestu sačuvamo ključna životna načela bez kojih nećemo moći ispuniti povjerene nam emanete. Među njima se nalaze i dva principa na koje želimo u okviru našeg današnjeg ibadeta i na ovom posebnom mjestu ukazati.

Za svako ljudsko biće je primarno važno da posjeduje duhovnu snagu (‘izzet). Ništa nas ne bi smjelo omesti ili zavarati, pa da ostanemo bez pologa iz kojeg dobijamo neophodnu duhovnu snagu, s kojom ćemo osigurati sva naša najplemenitija stremljenja u sadašnjosti i budućnosti. Duhovna snaga muslimana je u svijetloj vjeri islamu. Kada god se od svoje časne vjere udaljimo, tu snagu gubimo. Postanemo oslabljeni i malodušni. Podložni za zlonamjerne utjecaje i nametanje tuđe volje. Dalekovidi drugi halifa Omer, radijellahu anhu, svim generacijama muslimana je poručio: ”Ko slijedi plemenite upute islama bit će snažan i ugledan, a ko traži ugled i čast u nečemu drugom (zapostavljajući svoju vjeru), bit će ponižen i inferioran.” Stoga nema sumnje da je izvor naše duhovne snage kod Allaha Uzvišenog. Po svojoj učenosti, posebno istaknuti ashabi i tabi'ini smatrali su da nijedan ajet ne donosi više radosti od onoga u kojem su objavljene sljedeće riječi: A svakome ko je bogobojazan, ko Allaha stalno ima na umu, On će izlaz naći (i rješenje dati). (Et-Talak, 2)

Drugi princip na koji danas ukazujemo je dostojanstvo (muru'et). Ova visoko cijenjena ljudska odlika odraz je ljudske vjerodostojnosti. Dostojanstvo je duboko ukorijenjeni karakter i sposobnost koja nas usmjerava ka plemenitim svojstvima krijeposti, čistote i dobrote. Ono je osnova za uspjeh i čast. Dostojanstvo istovremeno čuva ljudsku ličnost od arogancije i nadmenosti, ali i od lahkomislenosti i podaništva. Samo onaj ko se uzdigne u svom dostojanstvu, poštovat će dostojanstvo drugih ljudi.

Cijenjena braćo i sestre!

Htjeli smo da ove dvije temeljne odrednice svake ljudske ličnosti, duhovnu snagu i dostojanstvo, istaknemo danas na ovom časnom mjestu. Jer, ovdje smo uvijek radi velike pouke. Na ovim Šehitlucima Genocida u Potočarima zasigurno obnavljamo našu duhovnu snagu, naš ‘izzet. Ovdje učimo o dostojanstvu iz neiscrpnih znamenja koja su nam u nasljedstvo ostavili šehidi Srebrenice. S tim u vezi su naše velike i trajne zadaće. Časni šehidi u Potočarima, svi šehidi naše domovine, prenijeli su na sve nas zavjet da njihovom plemenitom krvlju zalivena bosanska zemlja bude zaštićeni dom za njihove potomke zauvijek. Stoga je to jedinstvena briga i odgovornost o našoj djeci, o njihovom sigurnom staništu, o njihovom odgoju i poduci najvišim ljudskim vrijednostima ovdje u Srebrenici, u Podrinju, ali i na svakom drugom mjestu gdje ih sudbina odvede.

Braćo i sestre!

Danas se sjećamo vremena kada je prije dvadeset i jednu godinu donesena trajno važna odluka o otvaranju Memorijalnog centra u Potočarima, u Srebrenici. Zahvalni smo svima koji su gradili ovu instituciju i doprinijeli da ona u ovom vremenu bude univerzalni simbol istine i pravde, poruka i opomena cijelom svijetu. Na tom putu je naročito istaknuta uloga majki Srebrenice. Misija Memorijalnog centra ima nemjerljiv značaj za Bošnjake koji žive u ovom gradu i njegovoj okolini, ali i za cijeli naš narod. A valja nam odgovoriti na zahtjev i sadašnjeg i budućeg vremena da se kao narod sačuvamo na svojoj rodnoj grudi. To je prirodna težnja i najveće pravo koje čovjek može imati na ovom svijetu od svog rođenja do smrti, kao što je najveći zulum i nasilje oduzeti mu ga. Zato je naš neprestani izazov i iskušenje da strpljivo i mudro popravljamo stanje u kojem živimo, da gradimo mir i sigurnost jer su to najveće blagodati za sve ljude. Posebno je važno da Bošnjaci imaju svoje dostojne predvodnike u selima i gradovima gdje žive, a neprocjenivo je to značajno u mjestima u kojima se njihova prava još uvijek grubo i sistemski uskraćuju.

Cijenjeni Srebreničani, dragi džematlije!

Vi u ovom vašem gradu nikada ne smijete ostati sami. Svijest o tome nužno mora imati cijeli naš narod, posebno oni koji su u ime nas ponijeli najvišu odgovornost u ovoj zemlji. Istovremeno, nemojte se nikada udaljiti od spoznaje da sami sebi možete mnogo pomoći: međusobnim ustrajnim i strpljivim razgovorima, voljom da jedni druge razumijete i da se s povjerenjem jedni na druge oslanjate. Gospodar svjetova nas poziva: O, vjernici, brinite se o sebi; ako ste na pravom putu, neće vam nauditi onaj koji je zalutao! Allahu ćete se svi vratiti i On će vas obavijestiti o onome što ste radili. (El-Maide, 105)

U ovom mubarek džumanskom danu, s ove Musalle, među šehidima Genocida u Potočarima, upućujemo poziv svakom Bošnjaku da svojim srcem i pameću iskaže poštovanje i ispuni dužnost prema Srebrenici. Sudjelujte u donošenju dalekosežno važne odluke na izborima u Srebrenici i tako pokažite istinsku briga i odgovornost za svoju rodnu grudu i za svoju domovinu Bosnu i Hercegovinu.

Allaha Svemogućeg molimo da nas obaspu blagoslovi koje je u dovi svojim sljedbenicima namijenio plemeniti poslanik Muhammed, alejhi selam: O, vjernici, neka vas Allah čuva! Neka bdije nad vama! Neka vas sačuva od svega što je ružno! Neka vas pomogne! Neka vas uzdigne! Neka vam na Pravi put ukaže! Neka vas uzme u Svoju zaštitu! Neka odagna od vas svaku nesreću i neka sačuva vašu vjeru! (Taberani)

Gospodaru naš, ne dopusti srcima našim da skrenu, kada si nam već na Pravi put ukazao, i daruj nam Svoju milost; Ti si uistinu Onaj Koji mnogo daruje! (Alu Imran, 8)

Molimo Allaha Uzvišenog da sve ljude čuva i zaštiti od nepravde i nasilja, i da cijelo čovječanstvo usmjeri putevima mira i razumijevanja.

Amin.